Dobór okularów korekcyjnych to proces wymagający odpowiedniej wiedzy fachowej. Pełnią one przecież bardzo ważną rolę – wspierają wzrok na co dzień. Warto więc zastanowić się, jakie parametry powinny mieć okulary idealne i w razie potrzeby skorzystać z pomocy specjalistów.

Na co zarobić uwagę, wybierając okulary?

Podstawową kwestią, o jakiej należy pamiętać przed wyborem okularów, jest wykonanie odpowiednich badań diagnostycznych. W tym celu warto udać się do gabinetu okulisty bądź optometrysty, który przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, oceni stan oczu i wystawi receptę na okulary. Dopiero po takiej diagnostyce można zgłosić się do optyka, który pomoże dobrać odpowiednie oprawki i szkła korekcyjne.

Podczas doboru okularów warto rozważyć następujące kwestie:

Dobór okularów korekcyjnych to proces wymagający odpowiedniej wiedzy fachowej

  • przeznaczenie okularów (praca przy komputerze, czytanie, noszenie na co dzień),
  • zastosowanie szkieł (szkła do użycia we wnętrzach bądź szkła przeciwsłoneczne),
  • specjalne cechy szkieł (powłoka antyrefleksyjna, polaryzacja, powłoka z blokadą światła niebieskiego).

Idealne okulary, czyli jakie?

Wybierając okulary korekcyjne damskie czy też modele męskie warto zastanowić się, czego oczekujemy od nowych oprawek. Jeśli mają to być okulary do noszenia na co dzień, podstawową ich cechą powinien być komfort noszenia. Nie mogą być one zbyt ciężkie, ponieważ po kilku godzinach użytkowania z pewnością stałyby się niewygodne.

Jeśli zaś będą to okulary do pracy, czyli takie, które będą często zdejmowane i zakładane, ważne, by były solidne i wykonane z odpornego materiału, który nie ulegnie uszkodzeniu w wyniku częstego składnia, rozkładania, zakładania i zdejmowania.

Niezależnie od powyższych cech, okulary powinny być dobrze dobrane do kształtu twarzy. Nie każdy model, który ładnie wygląda na półkach salonu optycznego, będzie pasował do każdego kształtu twarzy. Właśnie z tego względu należy koniecznie zamierzyć kilka par oprawek i upewnić się w lustrze, że prezentują się zgodnie z oczekiwaniami.

Kolejną istotną kwestią jest fason i kolorystyka. To kwestia bardzo indywidualna. Dobór oprawek będzie w znacznej mierze zależał od ich przeznaczenia, ale też kolorystyki i stylu garderoby osoby wybierającej nowy model okularów. Duży wpływ ma w tej kwestii również moda i aktualne trendy. Warto pamiętać, że okulary to zazwyczaj zakup na kilka lat. Z tego względu dobrym pomysłem będzie przeanalizowanie własnych potrzeb, oczekiwań i upodobań jeszcze przed dokonaniem zakupu. Znacznie ułatwi to wybór okularów i pozwoli znaleźć te idealne.